Heksagram 12 – PHI (Zastój,Stagnacja, wycofanie się, Nieangażowanie, Odwrócenie)

Trigramy (Gua)

Qian, (CH’IEN: Niebo, tworzący ) Niebo to czysta energia yang, reprezentująca twórczy aspekt wszechświata, na podobieństwo Słońca jest zawsze w ruchu, aktywna, inicjująca, stanowcza, to kwintesencja męskości. Niebo daje przewodnictwo, jak głowa rodziny, ojciec, jest obrazem rozpoczynania.

Kun, (K’UN: Ziemia, przyjmująca) Ziemia to czysta energia yin, odzwierciedlająca receptywny aspekt wszechrzeczy, podobnie jak gleba, ogrzana Słońcem, miękka, gotowa przyjąć w siebie twórczą energię Nieba po to, aby dać życie. Ani energia twórcza, ani receptywna nie są w stanie niczego wykreować samodzielnie. Dopełniając się wzajemnie odgrywają swoje role, na równi ważne w wielkim dziele tworzenia. Kun jest kwintesencją kobiecości, bierna, przyjmująca, spokojna, posłuszna i ustępliwa. Jako matka daje ochronę i jest obrazem odpowiadania.

OBRAZ: Szukanie związku ze złymi ludźmi nie jest korzystne dla człowieka szlachetnego, choćby zachował stałość.

OSĄD: Niebo i ziemia rozłączone: obraz STAGNACJI. Człowiek szlachetny unika trudności wycofując się w świat swych wewnętrznych cnót. Nie pozwala, by go honorowano dochodami.

KOMENTARZ:

(opisuje właściwy sposób postępowania w odniesieniu do sił biorących udział w sytuacji)

Przeciwstawny kierunek ruchu nieba i ziemi niszczy wzajemne związki ludzi i rzeczy. Gaśnie światło, rozprzestrzenia się mrok. Do władzy dochodzą mali, źli ludzie, odsuwając szlachetnych, którym jednak nie wolno zrezygnować z zasad. W życiu publicznym, opartym na błędzie, panuje nieufność. Szlachetni nie mogą się tym kierować, ale nie mogą też walczyć o realizację swych zasad: nie jest to ich czas. Jest to heksagram VII miesiąca rocznego cyklu (ok. 20.VIII-2O.IX), nadejście jesieni.

To okres wycofania się w głąb swoich myśli ze świata zewnętrznego, który nas nie rozumie. Wyrzeczenie się możliwego zysku, ze względu na wyznawane wyższe wartości. Brak poparcia w otoczeniu, okres osamotnienia, ale i wierności sobie. To próba charakteru w sytuacji przemijającego niepowodzenia. Odwrócenie się od świata.

Bohaterem Heksagramu jest człowiek o wysokiej kulturze, wierny wyznawanym zasadom moralności w sytuacji wrogości i dominacji pospolitego otoczenia, które metodą intryg i siły dochodzi do władzy. Namawiany do współpracy, odmawia wzięcia łapówki, pozostając jeszcze na dawnym stanowisku. To zawstydza jego przeciwników i prowadzi do intryg i pomówień z ich strony.

W końcu sam rezygnuje ze stanowiska ze względu na uczciwość, a to ujawnia podstępy jego wrogów i stopniowo zyskuje mu równie uczciwych i troszczących się o prawdę przyjaciół. Jego łagodna postawa sprawia, że przybywa mu zwolenników, a to pozwala mu wrócić do czynnego życia i aktywności w chwili naturalnej klęski jego przeciwników, z którymi nie chciał mieć nic wspólnego.

LINIE ZMIENNE:

(podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)

III (6)

Dozna upokorzenia. Komentarz: Prostak wyniesiony do władzy prędzej czy później dozna upokorzenia. Jest to dla ogółu zapowiedź odmiany złego losu.

Dostosowuje się wbrew sobie do tych, których tym zawstydza.

VI (9)

Kończy się cofanie. Najpierw cofnięcie, potem szczęście. Komentarz: Stagnacja nie trwa wiecznie, ale tylko właściwy człowiek może położyć jej kres. Jeśli pokój trzeba utrzymywać świadomym wysiłkiem, gdyż inaczej sam się skończy, to stagnację należy świadomym wysiłkiem przełamywać, gdyż inaczej będzie trwać. Na tym polega świadomy stosunek człowieka do świata.

Jego Wycofanie się było słuszne, postawił na swoim. Może się pokazać światu.

image_pdfZapisz stronę w PDFimage_printWydrukuj stronę

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *